Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
wunderVlog

Modele i Metafory

20 grudnia 2020

Zarówno pisma Freuda, jak i teksty późniejszych teoretyków psychoanalizy obfitują w rozmaite, fascynujące, a często wzajemnie trudne do uzgodnienia modele i metafory ludzkiej psychiki. O tym, które z nich do dziś wydają się żywe i nośne, o tym, czym właściwie różni się model od metafory, o tym, dlaczego psychoanaliza musi rodzić wciąż nowe figury umysłu, a wreszcie o samym Wunderblocku rozmawiają Ewa Kobylińska-Dehe, Zbigniew Kossowski i Andrzej Leder.

https://youtu.be/YqmmaK7yGBo
wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY
Podmiot jako Wykolejenie, czyli Ponowoczesność Psychoanalizy
31 stycznia 2023
Czy jest jeden temat lub problem, który łączy tak różne figury jak Hannah Arendt, Simone de Beauvoir, Gilles Deleuze, Martin Heidegger, Julia Kristeva i Ludwig Wittgenstein? No, jeden tak: to pytanie o naturę ludzkiej podmiotowości. Nawiązując do Kierkegaarda, Marksa i Nietzschego – albo, jak choćby Wittgenstein, nie nawiązując do Nikogo i Niczego! – wielkie filozofki … Czytaj dalej wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY

Redakcja: Barbara Barysz, Agata Bielińska, Julia Jastrzębska, Ewa Kobylińska-Dehe, Zbigniew Kossowski, Andrzej Leder, Adam Lipszyc.

Kontakt: wunderblock@wunderblock.pl

ISSN: 2720-4391

Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej