Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
wunderVlog

Monument, nie Postument

11 grudnia 2020

Jagoda Szelc to jedna z najbardziej interesujących postaci we współczesnym polskim kinie. Mistrzowsko prowadząc aktorów, operując obrazem i dźwiękiem w niezwykle kunsztowny sposób, reżyserka potrafi wprowadzić widza w stan niebywałego wprost napięcia. Jej dwa pełnometrażowe filmy – Wieża. Jasny dzień oraz Monument – zdają się dotykać czegoś skrajnie niepokojącego, ale i też najważniejszego. O filmach Szelc oglądanych w świetle teorii psychoanalitycznej rozmawiają Jan Borowicz, Kuba Mikurda i Ewa Modzelewska-Kossowska.

wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY
Podmiot jako Wykolejenie, czyli Ponowoczesność Psychoanalizy
31 stycznia 2023
Czy jest jeden temat lub problem, który łączy tak różne figury jak Hannah Arendt, Simone de Beauvoir, Gilles Deleuze, Martin Heidegger, Julia Kristeva i Ludwig Wittgenstein? No, jeden tak: to pytanie o naturę ludzkiej podmiotowości. Nawiązując do Kierkegaarda, Marksa i Nietzschego – albo, jak choćby Wittgenstein, nie nawiązując do Nikogo i Niczego! – wielkie filozofki … Czytaj dalej wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY

Redakcja: Barbara Barysz, Agata Bielińska, Julia Jastrzębska, Ewa Kobylińska-Dehe, Zbigniew Kossowski, Andrzej Leder, Adam Lipszyc.

Kontakt: wunderblock@wunderblock.pl

ISSN: 2720-4391

Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej