Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
wunderVlog

Niesamowite w psychoanalizie, niesamowita psychoanaliza

23 kwietnia 2021

W klasycznym eseju “Niesamowite”, opublikowanym po raz pierwszy w roku 1919, Zygmunt Freud stawia tezę, że w doświadczeniu “niesamowitości” nawiedza nas to, co przed sobą ukryliśmy, a co teraz niespodziewanie powraca: niesamowite rodzi lęk właśnie dlatego, że jest aż nadto dobrze znajome. Do błyskotliwej analizy Freuda chętnie powracają dziś badacze literatury, filmoznawcy, filozofowie, a wreszcie – psychoanalitycy. O żywotności kategorii “niesamowitego” i o tym, dlaczego niesamowita jest sama psychoanaliza rozmawiają: Ewa Kobylińska-Dehe, Zbigniew Kossowski i Andrzej Leder. Prowadzi: Adam Lipszyc.

wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY
Podmiot jako Wykolejenie, czyli Ponowoczesność Psychoanalizy
31 stycznia 2023
Czy jest jeden temat lub problem, który łączy tak różne figury jak Hannah Arendt, Simone de Beauvoir, Gilles Deleuze, Martin Heidegger, Julia Kristeva i Ludwig Wittgenstein? No, jeden tak: to pytanie o naturę ludzkiej podmiotowości. Nawiązując do Kierkegaarda, Marksa i Nietzschego – albo, jak choćby Wittgenstein, nie nawiązując do Nikogo i Niczego! – wielkie filozofki … Czytaj dalej wunderBlock. Psychoanaliza i Filozofia / czasopismo, nr 2 /2022: PODMIOT PSYCHOANALIZY

Redakcja: Barbara Barysz, Agata Bielińska, Julia Jastrzębska, Ewa Kobylińska-Dehe, Zbigniew Kossowski, Andrzej Leder, Adam Lipszyc.

Kontakt: wunderblock@wunderblock.pl

ISSN: 2720-4391

Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej